Saaremaa velotuur- muljed, mõtted, eesmärgid. Räägivad nemad.

15.-19. juuni 2010 peetakse 53. Saaremaa velotuur. Kokku stardib 16 võistkonda 129 võistlejaga. Kohale on tulnud Eesti paremik eesotsas Tanel Kangerti, Rene Mandri, Kalle Kriidi, Mart Ojavee, Jaan Kirsipuu ja teistega. Eelmise aasta kollast liidrisärki on kaitsma tulnud ka belglane Ludovic Capelle. Täna uurime, millised on võistlejate tuuri eelsed muljed, varasemad kogemused, eesmärgid ja mõtted.
"Etapivõit pole mu elu muutnud!"
Eelmisel aastal 159,7 km raske kruusalõiguga kolmanda etapi võitis Mikk Vaaks. Viljandlane rääkis, et peale sellist sündmust ei ole tema elus väga midagi muutunud- kui siis mõni paneb tänaseks nime ja näo kokku. Mikk ja terve Viljandi rattaklubi annavad endast 100%, et mullust saavutust korrata, ent eks kõik selgub võistluse käigus. Tubli ettevõtjana on Vaaksist saanud vahepeal jalgrattakoolitajagi, millega sai algust tehtud naiste spordilaagris. Küsimusele, kas tulevikus võib näha naiste velotuuri Eestis, vastas uue ürituse toetaja ja suur sõber nõnda: „ Lähimatel aastatel ei usu.“Küll aga usub comeback’i teinud Grete Treier, et noorte tuuri ja veteranide tuuri korraldatakse, miks mitte siis kunagi ka naiste tuuri ette ei võeta.
"See naine, kes tahab tugev olla, peaks kindlasti tuuri sõitma- tuurid teevad tugevaks!"
Saaremaa velotuur on tuntud oma osavõtjate poolest justkui meeste tuurina, ent visad naised on käinud näitamas oma jõudu vastassugupoolele – nende hulgas Maaris Meier, Laura Lepasalu, Liisa Ehrberg ja muidugi Grete Treier. Kui naisteklassi võistleja finišisse jõuab võib seda pidada omaette saavutuseks. Mõni aasta tagasi startis Treier tuuril, ent pidi katkestama. Põhjuseks klubi Michela Fanini osalemisoov mägisel Itaalia velotuuril. Seekord loodab ta lõpetada, kuid arvestab eelkõige pisitütre heaolu ja tervisega. Kõige enam pelgab Eesti üks parimatest naisratturitest pikka 167,3 km etappi „ Nii pikka võidusõitu pole varem olnud.“ Uurisime siis, kui viisakad on mehed võistlusrajal ja seepeale kostis Treier: „ Mõni on mühakas, teeb ennast suureks ja pressib aga õnneks on rohkem sõbralikumad ratturid.“ Tänavu on stardinimekirjas lisaks Treierile ka Ivika Lainevee.
Kui ma liider pole, siis miks mitte mägedekuningas või parim sprinter?
Peale tuntud kollase liidrisärgi on huvisfääris punane, roheline ja valge särk. Eelmise aasta mägedekuninga tiitli ja sellega kaasneva rohelise särgi võitis tartlane Risto Raid. „ Tiitel andis kindlasti juurde enesekindlust,“ kõneles noormees, „ kuigi vahepeal tundus, et kaotan särgi, siis sain siiski hakkama!“ Prantsusmaal amatöörmeeskonnas harjutanud Raid rääkis, et mäefinišid on Eestis pigem sprinterite värk ikkagi, ent pingutama peab sellegi poolest, niisama kandikul ei kanta midagi ette.
Alpha Baltic esimest viiulit ei mängi, ent etapivõit on kindlasti väga reaalne
Liikudes valge särgi juurde, siis vähegi ajalugu teades, mäletame, et Reijo Puhm kandis mõni aasta tagasi parima noore tiitlit kuni õnnetu kukkumiseni. Ent kas teda võib see aasta näha hoopis kollases liidrisärgis? „Realist olles, siis see aasta on veel vara mõelda sellele. Tugevaid mehi on palju ja tuur algab minule ka mitte väga sobiva, suhteliselt pika eraldistardiga,“ mainis Puhm.Kuna tegemist on Eestis ainukese velotuuriga, siis on see kindlasti tähtis üritus ja võimalus on panna oma võimeid proovile viis päeva. Reijo Puhm võitis kevadel Saaremaal peetud Audi GP ja sellega seoses on ilmne, et see aasta ta üritab kindlasti mõnda etapivõitu püüdma minna „ Eelmine aasta lõpetasin tuuri kokkuvõttes enda jaoks kõrgel 7. kohal, ning see aasta seda ületada on äärmiselt keeruline.“ Kevadel tehti endisele JK Tamme ratturile pakkumine liituda Alpha Balticu meeskonnaga. “ Minu jaoks oli see väga hea variant, sest sain pea 2 kuud olla Kanaaridel hooaja eelses laagris , samuti on see mu karjääri esimene klubi, kus ma ei pea ise peale maksma. Võistluskalender võiks olla vähe tihedam, sest võistelda tahaks ikka rohkem ja rohkem, seda suurem oleks ka võimalus, et kõik klapib ning tuleksid ihaldatud võidud.“ Viis aastat järjest on võidu võtnud teamide arvestuses CFC Spordiklubi. Alpha Baltic seejuures esimest viiulit ei mängi, aga kui kõik poisid sõidavad välja oma tulemuse, siis miks mitte ei heidelda poodiumi madalamate astmete nimel.
Parim noor- kas taaskord uuel päeval rändab särk uue juuniori selga?
Filter temposõidu karikasarja etapil Viimsis, mis oli hea võimalus katsetada vormi enne tuuri, võitis juunioride klassis Timmo Jeret, kellele järgnesid Siim-Erik Alamaa ja Sten Sarv. Kuna tuur algab 19,7 km eraldistardiga, siis uurisime poistelt, millist rolli see mängib edasistel etappidel. Jeret:“ Noori mõjutab see veidi rohkem kui vanemaid rattureid, kuid see üksi ei otsusta siiski valge särgi saatust.“ Temaga nõustub ka Alamaa: „ Kindlasti teeb see eraldistardi etapi huvitavamaks, kuna kõik stardivad praktiliselt võrdse seisundiga ja on värsked. Minu arvates see etapp siiski tuuri käiku väga palju ei mõjuta ning peamised vahed tulevad välja grupisõitudes, mis Eesti tuult arvestades on suur loterii.“ Mõlemal on olemas ka eelmise aasta kogemus. Kujutatakse rohkem ette velotuuri raksust ja seda, mis tunne on mitu päeva järjest pikalt võistelda. Kasuks tulevad ka mälupildid, mis aitavad meenutada, kus oleks võimalus rünnata või vastupidiselt ennast tagasi hoida, ning kus heal positsioonil olla. Kindlasti mõtleme, et kas juunioritel on eesmärk ainult parima noore särk või ka teised tiitlid? „ Kui piisavalt tugev oled, siis võid ju kõiki särke jahtida,“ rääkis Jeret, „ iseasi kas sa oled nii tugev!“ Alamaal aga ei ole särk omaette eesmärk, pigem jälgib tuuri käiku ja hea enesetunde kõrval proovib tõusudel midagi ära teha. Mõlemad noored poisid on võistelnud Eesti koondise all välisriikidel ja paludes võrrelda Saaremaa tuuri mõne välismaise tuuriga mainis Alamaa, et ilmselt välismaal toimuvad juunioride võistlused on raskemad, aga ka Saaremaa tuuri teevad küllaltki raskeks tuultele avatus ja paljude tippude kohalolek.
Eesti noortekoondis- noored aga tublid !
Ja siis need kõige nooremad poisid stardijoonel, kellel sünniaastaks vaid 1994. aasta ! Muidugi on neil noortel teatud eelised. Räägitakse treeneritega läbi ja kui on kehva päev, siis etappi lõpuni ei sõideta. Kui aga kõik klapib, siis jõutakse finišini välja. Selline võimalus on heaks ettevalmsituseks Austria tuuriks. Sel aastal osaleb Eesti Noortekoondises Oskar Nisu, kes tegi seda eelmiselgi aastal. Muljed olid head ja noormees suutis esimesel etapil peapundiski vastu pidada- sai nö „haisu ninna“. Nagu Treier, nii pelgab Nisugi pikimat etappi, kõige rohkem muidugi muuli Muhu ja saare vahel, kus on enamasti tugev küljetuul ja otsustab paljuski tuuri edasise saatuse. „ Endale pean seda tuuri vajalikuks. Kuna sõidud on rasked ja B klassis on Euroopa tase kõvasti kõrgem kui Eestis. Raskeid sõite läheb vaja järelikult“
Ja kõige huvitavam küsimus- Kes siis ikkagi võidab ?
Uurides, kes võidab tänavuse tuuri, mainiti ära mitmel korral, et seltskond on kirju ja võitjat on raske ennustada. „ Saaremaa tuuril võib kõike juhtuda. Tugeva temposõiduga on eelised Tanel Kangertil. Jass teab Saaremaa tuuri väga hästi ning teda ei tohiks unustada, küll teeb tema elu oluliselt raskemaks tugevate tiimikaaslaste puudumine“, nentis Puhm. Vaaks usub, et võidab see, kellel on rohkem õnne, sest tänavu on päris palju kruusalõike. Alamaa ja Nisu pakuvad võitjateks kedagi CFC I meeskonnast- eesotsas Jaan Kirsipuuga või CC Superior teadmist. Meelsasti nähtakse võitjana Tanel Kangertit või Kalle Kriiti. Aga lõpuks võidab ju ikkagi sport ja mingem kõik omadele raja äärde kaasa elama!

Kommentaarid

  1. kirjutada oskad ilusasti, aga kuna ise tuurist osa võtad?

    VastaKustuta
  2. Ehk järgmisel aastal, kui treener mulle Kalevi tiimi koha leiab. Eks tulevik näitab, mis elu toob :)

    VastaKustuta
  3. Virks: Mi laik :)

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Rwanda - Kesk-Aafrika avastamata pärl

Hooaeg 2018 - uued rekordid ja võistluste lühianalüüs

Mida teha, kui Sinust möödub kiirem jalgrattur?